Tvrzené sklo (kalené sklo)

Tepelně tvrzené sklo (kalené sklo) je zahřáté na teplotu vyšší než 600°C a pak je rychle ochlazeno. Sklo je charakteristické tím, že v případě rozbití se rozpadne na malé neostré kousky, což působí jako bezpečnostní prvek.

Tepelným tvrzením (kalením) se zvýší odolnost skla vůči tepelným a mechanickým šokům.

Tepelně tvrzená skla si uchovávají světelné a energetické vlastnosti základních výrobků. Po vytvrzení už nemohou být znovu rozřezána ani tvarována.

Tepelně tvrzená skla se používají samostatně, mohou být spojena v izolačních dvojsklech Thermobel, mohou se na ně nanášet povlaky a mohou být sestavována do vrstvených bezpečnostních skel Stratobel nebo Stratophone.

Na rozdíl od tepelně tvrzených (kalených) skel, tepelně zpevněná skla se používají především proto, aby bylo vyloučeno rozbití působením tepelného šoku. Není považováno za sklo bezpečnostní. V případě rozbití se tento druh skla roztříští na velké kusy, které musí zůstat v rámu.

Tepelně tvrzená (kalené skla):

  • Planibel Clear – univerzální ploché čiré sklo pro použití ve stavebnictví, interiérovém designu, automobilovém průmyslu a odvětvích high-tech
  • Planibel Coloured – ploché sklo probarvené ve hmotě
  • Planibel Low-Eškála skel s nízkou emisivitou (se zvýšenou tepelnou izolací)
  • Sunergy – sklo s protisluneční ochranou opatřené tvrdým povlakem. Vynikající pro exteriérové aplikace jako jsou fasády administrativních budov. Lze jej také použít na okna obytných domů.
  • Stopsol – sklo s tvrdým povlakem pro zvýšenou protisluneční ochranu. Je ideální volbou pro fasády a okna administrativních i obytných budov. Lze jej také použít u spotřebičů, například na dvířka trub a v interiéru jako příčky.
  • Imagin – dekorativní vzorované sklo vyznačující se vzorovanou strukturou dokáže poskytnout decentně vyvážený poměr mezi průsvitností a zajištěním soukromí. Sprchové kouty, nábytek, příčky, dveře, okna, atria, střechy.
  • Matelux Clear – sklo se saténovou povrchovou úpravou, které je dosahováno matováním kyselinou, vyvážený poměr mezi zajištěním soukromí a prostupem světla. Dveře, nábytek, schodiště, příčky, stoly, pulty, police, izolační skla, protiskluzové dlaždice.
  • Matelux zabarvený ve hmotě
  • Colorbel – tepelně tvrzené sklo s jedním povrchem pokrytým barevným smaltem je k dispozici v mnoha barevných odstínech. Použití: kuchyně (také Lacobel), obklady stěn, meziokenní panely (parapety), dekorativní prvky
  • Artlite – design je vytvářen nanášením smaltu na sklo technikou sítotisku nebo digitálního tisku, což přináší uživatelům velkou flexibilitu návrhů, od použití jednoduchých geometrických vzorů až po vlastní motivy. Předsazené fasády, strukturální zasklení, přístřešky, zábradlí, venkovní žaluzie, dělicí příčky, obklady stěn, dekorativní prvky.

(Zdroj informací: yourglass.com, dodavatel skla AGC)

Sháníte tvrzené (kalené) sklo, nebo potřebujete konzultovat vhodnost jeho použití pro vaše účely?

Zavolejte nám na číslo 603418869 Karel Ladra – vedoucí, výjezdy,  vylohy@vylohy.cz

nebo se zastavte na dílně Radlická 80 Praha 5

Pracovní doba:
pondělí až čtvrtek 8 – 18 hodin
pátek 8 – 15 hodin

Jan Šarboch – dílna a vše s tím spojené, mobil 603978664, dilna@vylohy.cz